FORD, FIA DÜNYA GENÇLER RALLİ ŞAMPİYONASININ
RESMİ SPONSORU OLDU

CUMBRIA, İngiltere – Ford, 2020 FIA Dünya Gençler Ralli Şampiyonasının resmi sponsoru oldu.

Ford Performance ekipleri, M-Sport Polonya ile birlikte sadece FIA Dünya Gençler Ralli Şampiyonası (JWRC) pilotlarının kullanacağı EcoBoost motorlu Fiesta R2T otomobilinin geliştirilmesine yardımcı oldu. Ford, yeni iş birliği kapsamında, FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın gelecekteki süper starlarını bulma taahhüdünün kapsamını genişletti. Buna göre Ford yeni pilotlara M-Sport tarafından geliştirilen EcoBoost motorlu Fiesta R2T'den Fiesta WRC'ye uzanan açık ve heyecan verici bir yol çiziliyor.

 WRC’de kullanılan ön tekerleklerden çekişe sahip en güçlü otomobil

Fiesta R2T, 200HP 1 litre EcoBoost motor sayesinde ön tekerleklerden çekiş sağlayan 200HP gücüyle WRC’de en yüksek değere ulaşırken; yine ilk sıralarda yer alan WRC otomobilleri her tahrik aksı için 190HP güç üretebiliyor.

Aynı EcoBoost gücü, çok farklı koşullarda

Gücünü EcoBoost’tan alan ve yol versiyonlarıyla aynı baz motoru kullanan Fiesta R2T otomobiller, en zorlu koşullarda mücadele edecekler. FIA Junior WRC 2020 takımları, hava sıcaklıklarının -25 °C'ye kadar düştüğü karlı ve buzlu İsveç Rallisi’nden 40 °C’ye çıkabilen tzorlu İtalya Rallisi’ne kadar çok farklı koşullarda EcoBoost motorun kabiliyetlerini gösterecek.

FIA Dünya Gençler Ralli Şampiyonası Yöneticisi Maciej Woda: “Ford'un FIA Junior WRC’nin resmi ortağı olması, geleceğin potansiyel Dünya Ralli Şampiyonlarını Ford gibi üreticiler için desteklemenin ve geliştirmenin önemini vurguluyor. Ford, bunun mükemmel bir örneği olan Elfyn Evans’la 2012’de o zamanlar WRC Akademisi olarak bilinen yarışı Ford Fiesta R2 otomobiliyle kazandığı ve WRC kariyerine başladığı yıldan bu yana çalışıyor. Evans, 2013 yılında bir Ford Fiesta R5 otomobille WRC 2 kategorisine terfi etti ve 2014 sezonunda tam zamanlı olarak M-Sport Dünya Ralli Takımına katıldı. Evans, 2017’de EcoBoost motorlu bir Ford Fiesta WRC ile Galler Rallisi’nde ilk WRC zaferine ulaştı.”

Ford Performance Avrupa Kıdemli Yöneticisi Gerard Quinn: “Ford, yıllar önce başladığından bugüne JWRC ile iş birliği yapmaktan ve savunucusu olmaktan gurur duyuyor. Ford Motor Company olarak kurulduğundan beri motor sporlarında yeteneklerin gelişmesi için fırsatlar yaratmaya öncülük ediyoruz. JWRC, dünya standartlarında yetenekli pilotların keşfedilmesini sağlamaya devam eden profesyonel bir ralli serisinde rol alma açısından Ford’a değerli bir fırsat sunuyor. Ford Fiesta’nın 2020’de bu heyecan verici program için tercih edilen yarış otomobili olmaya devam etmesi de elbette bizi çok memnun ediyor.”

'FORD VS. FERRARI' FİLMİ, FORD’UN 1966 “24 HOURS OF LE MANS”
YARIŞINDAKİ TARİHİ ZAFERİNİ HATIRLIYOR

DEARBORN – Ford çalışanları, bayileri, iş ortakları ve hayranları, Kasım ayında vizyona giren Ford v Ferrari; Türkiye’deki adıyla Asfaltın Kralları filmine büyük ilgi gösterdi. Filmde Carroll Shelby’yi Matt Damon, Ken Miles’ı ise Christian Bale canlandırıyor.

Ford, referans olması için arşivlerinden fotoğraflar ve videolar sağlamak dışında yapımda aktif bir rol almadı. Bununla birlikte, fragmanlarından gördüğümüz ve basında yer alan eleştirilerden okuduğumuz kadarıyla, film Ford’un tarihi bir başarı kazandığı 1966 “24 Hours of Le Mans” yarışı etrafında yaşanan olayları keyifle izlenen bir anlatımla beyaz perdeye taşıyor. Yarışa sekiz GT40 otomobille katılan Ford, ilk üç sırayı alarak dünyanın en ünlü dayanıklılık yarışını kazanan ilk Amerikalı otomobil üreticisi olmuştu. Takımımızı Le Mans zaferine taşıyan olağanüstü başarılar şirketimiz, çalışanlarımız, iş arkadaşlarımız ve aile üyeleri için gurur kaynağı olmaya devam ediyor.

Ford mühendisleri ve dünyanın her yanından ekip üyeleri böylesine ikonik bir otomobili geliştirmek için müthiş bir çalışmaya girişti. Bu olağanüstü zaferin hikayesi de yarış tarihinin en bilinenleri arasında yerini aldı. Ford vs Ferrari, o dönem başarılan her şeyi gururla hatırlamak, bunu gerçekleştirmek için çok çalışan herkesi takdir etmek için bir fırsat sunuyor. Yapımcılara anlatmak için bu hikayeyi seçmeleri gerektiğini söylerken 54 yıl sonra bile Hollywood'un ilgileneceği kadar çetin bir mücadele olduğunu gösteriyor.

GT40’ın geliştirilme hikayesi ve otomobili tasarlayan, üreten, yarıştıran ve zaferini destekleyen herkesin mirası, performans ve inovasyon taahhüdümüzün ilham veren ve ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor. Ayrıca, 1966’daki hikaye ile 2016'da Le Mans yarışına dönüp tekrar kazanmamız arasında ilginç bir paralel daha dikkat çekiyor. Her iki yarışta da pistte görülen çeşitli inovasyonların kısa sürede seri üretime taşınması, yarış pistindeki ve açık yollardaki yenilikler arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Gerçek bir hikayeye dayalı hemen her Hollywood filminde olduğu gibi Ford vs Ferrari de dramatik bir kurguya sahip ve olayların mükemmel tarihi kayıtları olmayı amaçlamıyor. Böyle olmasına rağmen, Ford’un ve iş ortaklarının Le Mans zaferinin ruhunu beyaz perdede izlemek hepimize keyif ve gurur veriyor.

Hikaye hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler için internet ortamında çok çeşitli kaynaklar bulunuyor. Bu olağanüstü yarışın öyküsünü anlatan bir dizi aydınlatıcı kısa video ve belgesel için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Ford’un tarihi
zaferlerini hemen izle.

Önemli Bilgi

  • Web sitesinde kullanılan görseller ile ülkede satılan araçlar ve araçların donanım özellikleri farklılıklar gösterebilir.

  • Satılan araçlardaki mevcut donanım hakkında en güncel bilgi Ford bayilerinden alınabilir.

  • Web sitesi kullanım şartları ile ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Tarayıcınız desteklenmiyor

Farklı bir tarayıcı indirmek için aşağıdaki görsellerden birine tıklayınız.