Sıkça Sorulan Sorular
          

SIKÇA SORULAN SORULAR

                         


Bu sayfalarda yararlanacağınız bazı pratik bilgileri, püf noktaları ve sıkça sorulan soruların yanıtlarını bulacaksınız.

                       
          

Kullanıcı Kontrolleri

                         


Aracınızın,  performansının korunması için, Ford Yetkili Satıcı ve Servisleri tarafından düzenli bakım yapılması son derece önemlidir. Ancak, iki bakım arasındaki sürede, sizin de yapabileceğiniz bazı kontroller vardır. Diğer kontrol ve öneriler için lütfen kullanıcı el kitabına bakınız.

                       
 • Lastikler

  Lastikleriniz için doğru basınç düzeyini öğrenin ve en az iki haftada bir, kaliteli bir ölçüm aletiyle ya da benzin istasyonlarında bulunan hava pompalarıyla lastiklerin basıncını kontrol edin. Lastiklerin yan duvarlarında kesikler olup olmadığını kontrol edin. Eğer lastiklerden birine sık sık hava basmanız gerekiyorsa, hava kaçıran bir deliğin olması muhtemeldir. Yedek lastiğinizi kontrol etmeyi de unutmayın. Yedek lastik yerine Ford Yetkili Satıcınız/Yetkili Servisinizin önerdiği lastik tamir kitini de kullanabilirsiniz.

 • Alet Çantası

  Temel araç çantasını nasıl edinebileceğinizi öğrenmek için kullanıcı el kitabına bakın. Çantanızda en az bir kriko ve tekerlek sökme aletleri bulunmalıdır. Aracınızın güvenli bir biçimde kaldırılması için, kriko takma noktalarının hangileri olduğunu öğrenin. Eğer jantlarda vida varsa, alet çantanızda somun anahtarı bulunmasına dikkat edin. Eğer aracınızda yedek lastik bulundurmuyorsanız, lastik şişirme kitini bulmak için kullanıcı el kitabına bakabilirsiniz.
   
  Güncel kullanıcı el kitapları için lütfen tıklayınız.

 • Motor Yağı

  Uzun yolculuklara çıkmadan once ve en az iki haftada bir yağ çubuğunu kontrol ediniz. Aracınızın yağını ve filtresini, önerilen sürelerde değiştirtiniz. Aracınız çok yağ tüketiyorsa, bu, motorda bir sorunun belirtisi olabilir.

 • Su

  Soğutucu düzeyini düzenli aralıklarla kontrol edin ve eksilmişse tamamlayın; ancak bu işlemi yalnızca motor soğukken yapın. Kışa girerken antifriz oranına baktırın. Antifriz, soğutucunun donmasını engellemenin yanı sıra aynı zamanda soğutma sisteminin çürümesini de engellediği için yıl boyunca kullanılması önemlidir.

 • Silecekler

  Sileceklerin lastikleri zamanla aşınır ve camı kirletmeye başlar. Daha iyi performans için sileceklerin lastiklerini yılda en az bir kez değiştirmelisiniz.

 • Ön Cam Yıkaması

  Cam suyunuzu düzenli olarak kontrol edin. Yaz ve kış aylarında, cam suyunuzda kaliteli bir katkı ürünü kullanın. Su, yoldan sıçrayan yağlı çamurun temizlenmesinde tek başına etkili olmaz, kış aylarında ise donabilir.

 • Ön Cam

  Ön camınızı düzenli olarak kontrol ederek, sıçrayan taşların zarar verip vermediğine bakın. Camınız kırılmış ya da çatlamışsa en kısa sürede mutlaka değiştirin. Ön camınızdaki kırık ya da çatlak, görüşünüzü etkileyebilir ya da dikkatinizi dağıtabilir. Küçük çatlaklar zamanla yayılarak, camın kırılmasına neden olabilir. Camlarda oluşan birçok çatlak, Ford Yetkili Satıcıları ya da Yetkili Servisleri tarafından onarılabilmektedir.

 • Far ve Lambalar

  Aracınızın tüm far ve lambalarını haftada bir kez kontrol edin. Kontrol sırasında, sinyal, stop ve sis farlarını da mutlaka gözden geçirin. Far ve lambaları düzenli olarak temizleyin, kötü hava şartlarında, aracınız hareketsiz haldeyken nemli bezle silin.

 • Hidrolik Direksiyon Sistemi

  Yağ haznesini ayda bir kez kontrol edin. Aracınızın Hidrolik Direksiyon Sisteminde mutlaka kullanıcı el kitabında belirtilen uygun hidrolik yağını kullanın. Kullanılması gereken doğru yağları Ford Yetkili Satıcınız ya da Yetkili Servisinizden temin edebilirsiniz.

 • Kaporta

  Paslanmanın önlenmesi için kaportada oluşan hasarların en kısa zamanda tamir edilmesi gerekir. Aracınızın uzatılmış güvence paketi varsa, aracınızı her yıl en az bir kere Ford yetkili servisine götürün. Aracın sizden önceki sahibinin bakım ve servis kayıtlarını düzenli ve güncel tutup tutmadığını kontrol edin.

 • Klima Gazı Kontrolleri

  Satışa sunduğumuz araçlardan bazıları R134a klima gazı ile çalışmaktadır. Bu araçlar aşağıda belirtilen tarihlerde daha düşük karbon emisyonu ile çalışan yeni klima gazına (R1234yf) geçecektir.

  Belirtilen tarihler araçların üretim tarihlerini belirtmektedir ve en güncel bilgi Ford yetkili satıcılarından alınabilir.

          

Kaza Durumunda

                         


Nereye çekerlerse oraya gitmeyin!

Ford Aktif Yol Destek Asistanı (FAYDA), kaza durumunda aracınızı ücretsiz şekilde en yakın Ford yetkili servisine çeker. Böylece aracınız yetkili serviste emin ellerde olur. Siz de garantili ve kaliteli hizmetin keyfini sürersiniz.

                       
 • Neden Ford Aktif Yol Destek Asistanı (FAYDA) ?

  444 3673 / 444 FORD Ford Direkt Hattı’nı aradığınızda Ford Aktif Yol Destek Asistanı (FAYDA) hizmetimiz size ücretsiz bir çekici gönderir ve aracınız en yakın Ford yetkili servisine çekilir.* Bildiğiniz ve memnun kaldığınız bir serviste aracınız emin ellerde olur. Böylece siz de garantili ve kaliteli hizmetin keyfini sürersiniz. Üstelik aracınız garanti kapsamında olsun ya da olmasın fark etmeden, ücretsiz çekici hizmetinden tüm Ford marka araçlar faydalanabilir. Aracın aynı gün içinde onarılmaması durumunda alternatif hizmetler (otobüs ya da uçak bileti, ikame araç, taksi, konaklama, aracı geri almak için ulaşım) aracınız garanti ya da Ford Güvence kapsamında ise veya Ford Life Kartı’nız varsa, hizmet alınan Ford yetkili servisinde işlem yaptırmanız koşuluyla ücretsiz verilir.

  *Çekici, araç kurtarma hizmeti ve aracınız garanti ya da Ford Güvence kapsamında ise veya Ford Life Kartı’nız varsa almış olduğunuz diğer alternatif hizmetler hizmet alınan Ford yetkili servis istasyonunda işlem yaptırmanız koşuluyla ücretsiz verilir. Garanti kapsamı dışındaki onarımlar ile kaza halinde yapılacak onarımların tüm mali sorumluluğu araç sahibine aittir. Sigorta şirketlerinin çekici hizmetinden faydalanmamak, müşterinin sigorta poliçesindeki bazı haklardan yararlanmasına engel olabilir. Kurtarma hizmeti 200 TL (KDV dahil) ile sınırlıdır. Araç sahibi, aracı çekildiği servisten daha farklı bir yetkili servise çektirmek isterse bu iki nokta arasındaki çekim ücretini karşılamakla yükümlüdür. Ayrıntılı bilgi için, Ford Direkt Hattını (444 3673) arayabilir, www.ford.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

  Ford yetkili servislerini bulun.

 • Ford’unuz en iyisini hak ediyor

  Kaza durumunda aracınızın Ford Yetkili Servisine çekilmesini talep ederek aracınız için en doğru seçimi yapabilirsiniz. Kaporta ve boya işlemleri, günümüzde yüksek teknoloji ekipman kullanımı ve bilgi birikimi içermektedir.

  Ford Yetkili Servislerinde, kaporta onarımları yüksek teknoloji gerektiren ekipmanlar ve invertör punto teknolojisi ile fabrika standartlarında yapılmaktadır. Boya kalitesi için, yüksek partikül tutma kapasiteli filtrelenmiş  temiz ortamda, su bazlı boya teknolojisi ile boya işlemleri gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra su bazlı boya teknolojimiz ile çevreci ve temiz bir atmosfer sağlayarak, çevreye karşı duyarlılığımızı gösteriyoruz.

  Kalitesi düşük yedek parçaların kullanıldığı ve konusunda uzmanlığı bulunan veya eğitim almış kişilerin bulunmadığı bu atölyelerde yapılan kaza ve onarım işlemleri Ford Yetkili Servisleri’nin sağladığı şartları sağlayamayacağı için güvenlik riski ve kalite sorunları ortaya çıkar.

  Ford Yetkili Servisine gelin, aracınızdaki kaporta işlemleri ve boya sistemlerinde Ford eğitimli uzman teknisyenlerimizden,  Ford kalite ve standartlarında hizmet alın. Boya-kaporta paslanmazlık garantinizin keyfini sürün, aracınız da sizi ilk günkü gibi korumaya devam etsin.

 • FKasko ile Aracınız Güvende

  Sizi ve Ford’unuzu güvence altına almak, Ford’unuzun ilk günkü değerini orijinal parçalar kullanarak korumaya çalışmak ve oluşabilecek zararlarınızı karşılamak için FKasko’yu oluşturduk. Sadece Ford markalı araçlara özel olarak hazırlanmış kaskonuz FKasko ile hem Ford’unuzu hem de sizi güvence altına almakla kalmıyor, aynı zamanda sunduğumuz geniş teminatlarla aracınızı huzur içinde kullanmanızı da sağlıyoruz.

 • Kaza Tespit Tutanağı

  Kaza geçirmeniz durumunda, çok fazla zaman geçmeden kaza ayrıntılarını kaza tespit tutanağına yazın. Bir yazıcıdan bu formun çıktısını alarak, aracınızın torpido gözüne koymanız, sigorta şirketinize bilgi verirken kazaya ilişkin tüm ayrıntıları iletebilmenize yardımcı olacaktır.
  Kaza tespit tutanağını indirin. 

          

Bakım

                         

Ford’unuzun bakımıyla alakalı merak ettiğiniz tüm detaylar.

                       
 • Aracımı ne sıklıkla bakıma sokmam gerekir?

  Kullanıcı el kitabında, aracınız için geçerli bakım dönemleri hakkında bilgi verilmektedir. Aşağıdaki bağlantıda da bakım aralıklarını gösteren bir tabloyu bulabilirsiniz.
   
  Ford marka aracınız için önerilen Ford Servis bakım aralıklarını öğrenin.

 • Aracımın bakımını neden Ford Yetkili Satıcısında ya da Yetkili Servisinde yaptırmalıyım?

  Her araç gibi, Ford marka aracınızın da performansının ve değerinin korunması için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Ford marka aracınıza özel, uzman Ford teknisyenleri ve Ford araçlarına özel son teknoloji ekipmanlar sadece Ford Satıcıları ve Yetkili Servislerinde bulunur.

 • Ford Orijinal Yedek Parçaları kullanmanın avantajları nelerdir?

  Ford aracınız yola, her biri diğer parçalarla uyumlu ve kusursuz bir biçimde çalışmak üzere tasarlanıp, geliştirilen Ford Orijinal Yedek Parçalarıyla çıkar. Orijinal bu yedek parçalardan herhangi birinin, ilgili kriterleri karşılamayan bir parçayla değiştirilmesi, aracın güvenliğini performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Ford Orijinal Yedek Parçalarının kullanılması, teknisyenlerin bu parçaları Ford'un belirlediği kalite ve güvenlik standartlarına göre en kısa sürede değiştirmesini sağlar. Bu da aracınızın performansını ve değerini en üst düzeyde korur.

  Daha fazla bilgi...

 • Aracımın bakımını nerede yaptırabilirim?

  Ford Yetkili Satıcınız ya da Yetkili Servisiniz, aracınızın bakımıyla ilgili tüm sorularınızı yanıtlamaktan ve aracınızın bakımı için randevu vermekten memnunluk duyacaktır. Aşağıda, size en yakın Ford Yetkili Satıcıları ve Servislerini bulabilirsiniz.

  Ford Yetkili Servisleri'ni bulun.

          

Servis

                         


Güvenilir Ford servisine gitmeden bilgi sahibi olun.

                       
 • Mini Onarım Paketi Nedir?

  Mini Onarım Paketi (MOP)
  Küçücük hasarlar gözünüzde büyümesin!
  Ford Servis’in yeni hizmeti MOP ile Ford’unuzda oluşan küçük kusurlara bakıyor ve bu hasarları büyük müdahalelere gerek kalmadan ufak bir ücret karşılığında onarıyoruz. Böylece parça değişimine gerek kalmıyor ve hem Ford’unuzun orijinalliği korunuyor hem de cebinizden cüzi bir miktar çıkmış oluyor.
  Parça değişimine gerek kalmadan, Ford’unuzun orijinalliğini korumak istiyorsanız MOP hizmetinden yararlanmak üzere sizi de Ford yetkili servisine bekliyoruz.

 • Neden F Kasko?

  Sizi ve Ford’unuzu güvence altına almak, Ford’unuzun ilk günkü değerini orijinal parçalar kullanarak korumaya çalışmak ve oluşabilecek zararlarınızı karşılamak için FKasko’yu oluşturduk. Sadece Ford markalı araçlara özel olarak hazırlanmış kaskonuz FKasko ile hem Ford’unuzu hem de sizi güvence altına almakla kalmıyor, aynı zamanda sunduğumuz geniş teminatlarla aracınızı huzur içinde kullanmanızı da sağlıyoruz. Ford’a özel tek kasko FKasko’dan nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek ve teklif almak için Ford Yetkili Satıcınıza ya da Yetkili Servisine başvurabilirsiniz

          

Aksesuar

                         


Ford aksesuarlarıyla alakalı bilgi alın.

                       
 • Ford marka ve Ford onaylı aksesuarları nereden satın alabilirim?

  Ford'un sunduğu zengin ve çekici aksesuarları, Türkiye'nin her yerindeki Yetkili Satıcılarımızdan temin edebilirsiniz. Yetkili Satıcınız, aracınız için sunulan aksesuarlar hakkında bilgi vermekten mutlu olacaktır. Size en yakın Ford Yetkili Satıcısı veya Servisine Ulaşın

 • Neden Ford Aksesuarlarını almalıyım?

  Ford'un sunduğu üstün kaliteli aksesuarlar, aracınızın yaşam tarzınıza mükemmel bir uyum sağlamak, size daha uygun bir ortam ve daha çekici bir görünüş sunmak amacıyla özel olarak geliştirilmiştir. Bütün ürünlerimiz, üstün koruma elde etmek hedefiyle tüm güvenlik standartlarına uygun olarak test edilmiştir. 

 • Neden Ford tedarikçileri tarafından üretilen ürünler önerilmektedir?

  Ford, tedarikçilerini dikkatle seçer ve yalnız üstün kaliteyi garanti eden deneyim ve uzmanlığa sahip üreticilerle çalışır.

 • Ford marka aracım için neden alaşımlı jant almalıyım?

  Sunduğumuz alaşım jantlar, Ford aracınıza üç ayrı özellik katar. Şıklık, kullanışlılık ya da seçkinlik; seçim sizin. Farklı birçok seçenekle birlikte üstün kaliteli malzemeye sahip modellerden birini seçebilirsiniz. Sunulan modeller yalnızca güzel ve çekici olmakla kalmayıp, aynı zamanda, sunduğumuz bütün aksesuarlarda olduğu gibi, en yüksek standartlarda üretilmişlerdir.

Önemli Bilgi

 • Web sitesinde kullanılan görseller ile ülkede satılan araçlar ve araçların donanım özellikleri farklılıklar gösterebilir.

 • Satılan araçlardaki mevcut donanım hakkında en güncel bilgi Ford bayilerinden alınabilir.

 • Web sitesi kullanım şartları ile ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Tarayıcınız desteklenmiyor

Farklı bir tarayıcı indirmek için aşağıdaki görsellerden birine tıklayınız.