elektrikli araç motoru elektrikli araç motoru

Elektriklendirmenin Arkasındaki Güç

%100 elektrikli otomobillerimizin tamamı yüksek performans lityum-iyon (Li-ion) bataryalara sahiptir. Yüksek enerji yoğunluğu ile lityum-iyon bataryalar küçük ve hafif ünitelere oldukça fazla güç sığdırır.

Elektrikli otomobil (EV) bataryalarımız, uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmıştır ve üretimlerinde kullanılan neredeyse tüm öğelerin geri dönüştürülebilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Elektrikli otomobil bataryalarının çalışma koşulları, dayanıklılık süreleri, bakım gereksinimleri ve geri dönüşüm süreçleri hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Yüksek Voltaj LİTYUM-İON Batarya Kapasitesi

Tüm bataryalarda olduğu gibi, yüksek voltaj lityum-iyon batarya kapasitesi de zamanla ve yoğun kullanımla azalacaktır. Bu olağan bir durumdur. Buna rağmen Ford, yüksek voltaj batarya kapasitesinde aşırı azalmaya karşı otomobilin ilk kayıt tarihinden itibaren sekiz yıl veya 160.000 km boyunca (hangisi önce gelirse) garanti sunmaktadır.

Elektrikli Araç Bataryaları Nasıl Çalışır?

Aslında hibrit ve elektrikli araç bataryaları, akıllı telefonlarınızın bataryalarıyla benzerlik gösterir. Ancak tek bir ünite yerine, elektrikli otomobillerde (EV) binlerce Li-ion hücresi birlikte çalışır.
Peki, elektrikli otomobil bataryaları nasıl çalışır? Şarj, bataryalara kimyasal enerji verir ve bu enerji bağlı olduğu motora aktarılır. Elektrikli otomobilin gücü ve Ford’un sunduğu kesintisiz sürüş deneyimi buradan gelir.

Batarya Özellikleri

Lityum-iyon bataryalar günümüzde elektrikli otomobiller (EV) için açık ara en iyi seçeneklerden biri olarak görülür. Bu sebeple tüm elektrikli ve hibrit otomobillerimizde kullanılmaktadırlar. Ancak otomobilin gereksinimlerine göre boy ve güç konusunda değişkenlikler olabilir.
Tamamen elektrikli Mustang Mach-E modelimizde 99 kWh’lık geliştirilmiş batarya mevcuttur ve tek bir şarjla 450-610 km* (WLTP test sonuçları) kadar menzili vardır.

Elektrikli Araç Bataryası Ne Kadar Süre Dayanır?

Elektrikli otomobil bataryaları otomobilin kullanım ömrü boyunca dayanmak üzere üretilir. Zamanla, yılda belki %1-%2 gibi bir oranda güç kaybı olabilir. Ancak, bu sadece düzenli olarak otomobilin maksimum menzilini kullanıyorsanız hissedeceğiniz kadar küçük bir farktır.  
Ani hızlanma, sert frenleme ve olağandışı iklim koşullarından kaçınmak batarya ömrünü en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Elektrikli Araç Bataryası Geri Dönüşümü

Bataryalar miatlarını doldurduktan sonra artakalan malzemeleri %95'e kadar geri dönüştürülerek, yeni bir EV bataryası yapımında kullanılabilir.
Sıfır-atık üretim süreci kurmak ve elektrikli otomobilleri daha ekonomik kılmak amacıyla, çözüm ortaklarımızla, EV bataryalar için kapalı döngü tedarik ve geri dönüşüm sistemleri üzerinde çalışıyoruz.

 
  • Web sitesinde kullanılan görseller ile ülkede satılan araçlar ve araçların donanım özellikleri farklılıklar gösterebilir.

  • Satılan araçlardaki mevcut donanım hakkında en güncel bilgi Ford bayilerinden alınabilir.

  • Web sitesi kullanım şartları ile ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.