Castrol Ford Team Türkiye Castrol Ford Team Türkiye

CASTROL FORD TEAM TÜRKİYE​
Her An, İlk Günkü Heyecan

1998 yılında başlayan maceramızda, bugün Castrol Ford Team Türkiye olarak ortalığı tozu dumana katıyoruz. Türkiye’nin en köklü motor sporları takımı olarak en başarılı Türk pilotlarına ev sahipliği yapan takımımız, yurt içinde ve yurt dışında sayısız başarılara imza attı. Her geçen gün başarılarına bir yenisini ekleyen takımımız, kazanmaya devam ediyor.

Fiesta Rally Cup: Castrol Ford Team Türkiye olarak aynı zamanda Türkiye ralli sektörünün lokomotifi olarak adlandırılan Türkiye’nin tek marka kupası Fiesta Rally Cup organizasyonuyla ülkemizdeki amatör ve genç yarışçılara destek oluyoruz.  

DSFL: Güvenli sürüş eğitimi programımız Ford Sürüş Akademisi (DSFL Ford Driving Skills for Life) ile 18-24 yaş arasındaki gençleri yollara hazırlıyoruz.

FIA - AVRUPA VE DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONLARI

Castrol Ford Team Türkiye Şampiyonlar Castrol Ford Team Türkiye Şampiyonlar

Türkiye Ralli Şampiyonası

 

Castrol Ford Team Türkiye Şampiyonlar Castrol Ford Team Türkiye Şampiyonlar

Pilot Koçları

Serdar Bostancı Serdar Bostancı
Serdar Bostancı

25 Nisan 1958 tarihinde İstanbul’da doğdu.
  


1968 yılında yani 10 yaşındayken eski bir uçak pilotu olan babası ve ailesi ile birlikte Türkiye’de yapılan ilk resmi ralliyi seyretmeye gitti. Anadol A1 marka otomobille Renç Koçibey ve Demir Bükey’in kazandığı bu ralliyi seyrettikten sonra ralli pilotu olmak en büyük hayali haline geldi.

 

1975 yılında sürücü ehliyetini aldıktan bir ay sonra ilk rallisine girerek bu büyük hayalinin ilk adımını gerçekleştirmiş oldu. Serdar Bostancı, 1999 yılına kadar ralli pilotluğuna devam etti ve bu süre içerisinde önce Anadol sonra da farklı Ford otomobillerle Türkiye Şampiyonlukları ve Avrupa Ralli Şampiyonası rallilerinde birincilikler elde etti.
  


1998 yılında Ford Otosan Ralli takımını kurduktan sonra da en büyük hayali genç pilotlar yetiştirip bu pilotlarla şampiyonluklar kazanmak oldu.
  


Serdar Bostancı yönetimindeki bu takım, kurulduğu günden beri çatısı altında 50’nin üzerinde pilot yarıştırıp bu pilotlarla onlarca Türkiye Ralli Şampiyonlukları, Takımlar ve Markalar Şampiyonlukları, Doğu Avrupa Şampiyonluğu, Avrupa Ralli Kupası birinciliği ve son olarak da Avrupa Ralli Takımlar Şampiyonluğu’nu kazandı. Türkiye’nin en uzun soluklu ve en büyük ralli takımı olmayı başarmıştır.

Murat Bostancı Murat Bostancı
Murat Bostancı

Çocuk yaşta çizgi film izlemek yerine babasının yarış kasetlerini izleyerek büyüyen Murat Bostancı hem Avrupa’da hem de ülkemizde pek çok başarıya imza attı.
  


Murat doğduğu andan itibaren motor sporlarının içinde doğmuş ve büyümüş. O doğduğu yıllarda babası 15 yılı aşkın süredir yarışan bir ralli pilotuyken, annesi de Türkiye’nin ilk bayan ralli ekiplerinden birinin co-pilotluğunu yapıyordu. 
  


“Hayatımla ilgili hatırladığım ilk anılardan biri, babam Serdar Bostancı’nın Ford Sierra’sını bir yarışta izleyişimdi.” diyen Murat, ilk yarış anısının ise 2004 yılında 15 yaşındayken katıldığı bir test olduğunu söylüyor. Ardından ehliyetini alır almaz soluğu ralli pistlerinde aldığını söyleyen Murat, 2007 yılında Ford Ka’sı ile ilk yolculuğuna çıkıyor.
  


2009 yılında ilk defa Castrol Ford Team Türkiye otomobiliyle yarışmaya başlayan Murat aynı yıl ilk Türkiye Gençler Şampiyonluğu’nu kazanıyor. 5 kere daha gençler kupasını kazandıktan sonra, 2014 ve 2015 yıllarında üst üste iki kez Türkiye Ralli Şampiyonu oluyor. 2015 yılında Castrol Ford Team Türkiye ile Avrupa Ralli Kupası’nı da kazanarak o güne kadar Türk ralli sporunda kazanılan en büyük başarıyı elde etmiş oluyor.
  


2019 yılında takıma yine Türkiye Ralli Şampiyonluğunu kazandıran Murat Bostancı 2020 yılı özelinde pilot koltuğundan, pilot koçluğu koltuğuna geçiş yaptı.
  


2014-2015-2019 - Türkiye Ralli Şampiyonu

2015 - Avrupa Ralli Kupası Şampiyonu

Pilotlar

Ali Türkkan Ali Türkkan
Ali Türkkan

Co-Pilot: Burak Erdener​

2005 yılında Türkiye Karting Şampiyonası ile motor sporlarına başlayan Ali Türkkan, 2016 yılında tek Türk pilot olarak katıldığı Fia World Rallycross Championship’te yarışan en genç pilot oldu. 2017 Türkiye Pist Şampiyonası’nda start aldığı tüm yarışlarda en iyi tur zamanlarına imza attı, tüm pole pozisyonlarını almakla kalmayıp 22 yarışın 13’ünü birincilikle tamamladı. Sezonu hem Türkiye Pist Şampiyonası Süper Grup Türkiye Şampiyonu hem de V1 Challenge Türkiye Şampiyonu olarak tamamladı. 2018 Türkiye Şampiyonlar Şampiyonası’nda finalist oldu. 2018 sezonunda 50 takım ve 100 sporcunun yarıştığı Avrupa GT4 Şampiyonası’nda yarıştı. 2019 Türkiye Ralli Şampiyonasında ralli kariyerine başladı ve sezonun son yarışı olan Yeşil Bursa Rallisi’ne Castrol Ford Team Türkiye desteğiyle Ford Fiesta R2T ile katıldı, genç pilotlarda 1., iki çekerde 2. ve genel klasmanda 3. olarak yarışı tamamladı. Son olarak Petrol Ofisi MAXIMA 2023 Türkiye Ralli Şampiyonu olan Ali Türkkan en genç Türkiye Ralli Şampiyonası şampiyonudur. 2024 sezonunda Ali Türkkan Rally3 ile yarışacak.

Efehan Yazıcı Efehan Yazıcı
Efehan Yazıcı

Co-Pilot: Mehmet Akif Yalçın

Kariyerine 2007 yılında Anadolu Ateşi’nde profesyonel dansçı olarak başladı, aynı zamanda 2012 yılında rüzgar sörfünde lisanslı sporcu olarak yarışlara katılan Efehan profesyonel sporcu hayatına ilk adımını atmış oldu. 2018 yılında ilk resmi yarışı İSOFF Challenge a katıldı. 2019 Yılında TOSFED Baja Kupası’na katılarak kendi sınıfında ilk şampiyonluğunu kazandı. 2019 yılının başında Castrol Ford Team Türkiye’nin düzenlemiş olduğu Drive to The Future projesiyle Ralli ile tanışan Efehan 2019 sezonunda iki ralliye katıldı. 2020 sezonu pandemi nedeniyle yapılamayınca o sezon Espor’a yönelen Efehan birçok dereceye imza attı. 2021 yılı TOSFED’in düzenlediği Red Bull Ralli Kupası ve MediaMarkt Dijital Rallikros kupalarında ikinci oldu. 2021 Sezonunda Ford Fiesta R2 ile belirli rallilere katılan Efehan Yazıcı, 2022 yılında Genç Pilotlar şampiyonluğunu elde etti.  2023 yılını Petrol Ofisi MAXIMA Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonluğu ve Ralli Sınıf 4 Birinciliği ile tamamladı. Efehan Yazıcı bu yıl Rally3 ile yarışacak.

Mert Yudulmaz

Co-Pilot: Sevi Akal

11 yaşında babasının teşvikiyle motor sporlarına ilk adımını karting ile atan Mert, ilk dönemlerini yarış pistlerinde pratik yapmaya adadı ve bu eforu ona katıldığı ilk yarışta birincilik kazandırdı. Dört sezon süren karting kariyeri boyunca bir kez Türkiye üçüncüsü, üç sezon ise Türkiye dördüncüsü oldu. Dört sezon sonrası karting’e ara veren ve pistte sürüş becerilerini geliştiren Mert, 2022 sezonunda otokros etaplarında boy gösterdi. Otokros yarışlarında kazandığı puanlarla Türkiye Otokros Şampiyonası nda final hakkı elde etti ve kendi kategorisinde ikinci oldu. Genç pilot bu yıl Rally3 ile yarışacak.


 

Castrol Ford Team Türkiye JWRC’de Yarışacak

Castrol Ford Team Türkiye’den Ali Türkkan ile Burak Erdener dünyanın sayılı uluslararası motor yarışlarından JWRC’de ülkemizi temsil edecek.

WRC Maceramızı Keşfet

Ford Performance R5 Ford Performance R5
R5
Ford Performance R2T Ford Performance R2T
R2T

Ford Performance Rally4 Ford Performance Rally4
Rally4
Ford Performance Rally3 Ford Performance Rally3
Rally3

Fiesta Rally Cup

Amatör ralli tutkunlarına son derece profesyonel bir çatı altında yarışma imkanı sunan Türkiye’nin ilk ve tek marka ralli kupası organizasyonu. Fiesta Rally Cup pilotları, ralli esnasında Castrol Ford Team Türkiye’nin tecrübeli yönetim ekibi ve şampiyon pilotlarının bilgilerinden yararlanma şansı da yakalıyor.

Fiesta Rally Cup’ı Takipte Kal!

Destekçilerimiz

Destekçilerimiz Destekçilerimiz

Daha Fazla Performans İçin

Hemen Tıkla!
Daha Fazla Performans İçin Daha Fazla Performans İçin
 
  • Web sitesinde kullanılan görseller ile ülkede satılan araçlar ve araçların donanım özellikleri farklılıklar gösterebilir.

  • Satılan araçlardaki mevcut donanım hakkında en güncel bilgi Ford bayilerinden alınabilir.

  • Web sitesi kullanım şartları ile ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.