Ses Kontrollü Bluetooth
          

SES KONTROL ÖZELLİĞİ

                         

Sesli Kontrol özelliğine sahip Bluetooth® aramalarınızı yanıtlarken, çalan şarkıyı değiştirirken, yönünüzü bulurken (sadece seçili modellerde mevcut) ve hatta aracınızın ortam ısısını ayarlarken basit sesli komutları kullanmanıza olanak tanır.

                       
 • Başlarken

  Telefonunuzu aracınız aracılığıyla kontrol edebilmeniz için önce bir Bluetooth® bağlantısı yaratmanız gerek. İhtiyaç duymanız halinde cihazınızın kullanma kılavuzunu da inceleyebilirsiniz.

  1. Telefonunuzun Bluetooth® fonksiyonunu aktif hale getirin.
  2. Cihazınızdaki Bluetooth® menüsünden ‘Ford Audio’yu bulun ve seçin.
  3. Radyo gösterge alanında kişisel bir PIN görünecek. Bu PIN’i telefonunuza girin. Eğer radyo gösterge alanında PIN görünmezse, telefonunuza PIN’i ‘0000’ olarak girin, daha sonra radyo gösterge alanında PIN gözükecektir.
  4. Eğer telefonunuz bu bağlantıyı gelecekte otomatik olarak algılamak isteyip istemediğinizi sorarsa ‘Evet’i seçin.
  5. Artık telefonunuz eller serbest fonksiyonları kullanmak üzere aktif.

  İpucu:

  Eğer Ford Audio için Bluetooth® bağlantı yetkisi verirseniz, telefonunuz gelecekte aracı çalıştırır çalıştırmaz aktif olacaktır (cihazınızın kullanım kılavuzunu kontrol edin).

  • Eğer Bluetooth® bağlantınız stabil değilse, cihazınızı yeniden başlatmanız faydalı olacaktır.
  • Sisteme altı adede kadar telefon tanımlayabilirsiniz. Ancak bunlardan sadece biri aramaları yanıtlamanız için aktif olacaktır.
  • Ford Audio sistemi kullanarak arama yapmanız için birçok seçenek var. Bunları diğer bölümlerde inceleyebilirsiniz.

 • Bluetooth ile arama

  Sesli Kontrol özelliğine sahip Bluetooth® kesintisiz bir biçimde telefon aramaları yapmanıza ve aramaları kabul etmenize olanak tanır.

  Aracınızın içerisindeyken vereceğiniz sesli komutlarınızı duyabilen mikrofonu aktive edebilmeniz için direksiyondaki ‘Sesli Kontrol’ butonuna basmanız yeterli olacaktır. Örneğin, aracınızın ortam ısısı ayarlarını kontrol edebilmeniz için “Klima” demeniz yeterli. CD çalarınız için, “CD” deyin. Eğer sistemle ilgili herhangi bir konuda yardıma ihtiyaç duyarsanız “Yardım” demeniz yeterli.

  Sesli Kontrol’ butonuna bir kez basarak sistemi aktive ettikten sonra, tıpkı telefonunuzdaki Bluetooth®’u kullanırken yaptığınız gibi “numara çevir” gibi basit komutları kullanabilirsiniz.
   

  Arama yapın ve yanıtlayın, eller serbest!
   

  1. Radyo klavyesinden telefon numarasını girerek arama yapmak

  Aramak istediğiniz telefon numarasını elle girerek de arama yapabilirsiniz. Radyo klavyesinden ‘Telefon’ butonuna basın ve telefon numarasını girin. Daha sonra üzerinde Yeşil Ahizebulunan tuşa bastığınızda sistem sizi bağlayacaktır. Üzerinde Kırmızı Ahize bulunan tuşa basarak aramayı sonlandırabilirsiniz. Bazı radyo modelleri bu fonksiyonu sağlamayabilir.

  2. Sesli Kontrol’le arama yapmak

  Ford Audio sistemi şu sesli komutlarla arama yapmanıza olanak sağlar:

  Adım 1. ‘Ses’ butonuna basın (‘Mod’ butonu). Sistem “bip” sesiyle yanıt verecektir.
  Adım 2. Siz “Telefon” dedikten sonra sistem size “Telefon” diyerek yanıt verecektir.
  Adım 3. Siz “Numara çevir” dediğinizde sistem size “Numara lütfen” diyerek yanıt verecektir.
  Adım 4. Dilediğiniz numarayı aşağıda anlatıldığı gibi girin. Sistem size telefon numarasını tekrar ettikten sonra devam etmek isteyip istemediğinizi soracaktır.
  Adım 5. Yeni bir numara girebilir veya “Ara” diyebilirsiniz. Sistem size “Aranıyor” diyecektir.

  Lütfen unutmayın: Sistem telefon numaralarını teker teker rakamlar halinde algılayacaktır. Daha sonra size bu rakamları birleştirerek numarayı blok halinde tekrar edecektir.

  İpucu
  Numaranın tamamını söyledikten sonra “Ara” diyebilirsiniz. Aramayı kolaylaştırmak için yirmi adede kadar telefon numarasını isimlerle birlikte rehbere kaydedebilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek için aracınızın kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

  3. Radyo sistemini kullanarak, rehberinizdeki bir numarayı aramak

  Aracınızın sesli sistemi telefonunuzdaki kişisel rehberinizi kullanır (bu fonksiyonu cihazınızın desteklemesi gerekir). Telefonunuzun hafızasına kaydedilmiş olan iletişim bilgileri aracınıza transfer edilir ve gösterilir. Kişisel rehber girilerinizi kullanabilmeniz için radyonuzdaki ‘Telefon’ tuşuna dokunun. ‘Rehber’ menüsüne girin ve istediğiniz ismi/numarayı seçtikten sonra Yeşil Ahize tuşuna basarak arayın.

  4. Radyo sisteminizdeki aramalar listesini kullanarak arama yapmak

  Arama yapmak için bir diğer yöntem de telefonunuzdaki aramalar listesini kullanmak (bu fonksiyonu cihazınızın desteklemesi gerekir).
  Telefon’ tuşuna dokunun ve Cevapsız Çağrılar, Yanıtlanan Çağrılar ya da Arananlarmenülerinden birini seçin.
  Kayıtlı numaralardan aramak istediğiniz numarayı seçin ve arama yapmak için Yeşil Ahize tuşuna dokunun.

  5. Arama yanıtlama

  Yeşil Ahize tuşuna ya da ‘Telefon’ tuşuna dokunarak gelen aramaları yanıtlayabilirsiniz.

 • USB/İpod Kullanımı

  Müziğin keyfini her yerde çıkarın*

  Ford Audio sistemine birçok taşınabilir müzik kaynağını bağlayabilir ve sevdiğiniz parçaları yüksek kalitedeki stereo ses sistemiyle dinleyebilirsiniz.

  Ses sistemine bağlı olarak, aşağıdaki müzik kaynaklarından birini seçebilirsiniz:
   

  Taşınabilir USB bellek
  Sadece USB belleğinizi USB girişine yerleştirerek bilgilerin radyo ekranından akmasını sağlayabilirsiniz. Ekranda müziklerinizden oluşan menüden dilediğinizi seçip oynatabilirsiniz. Desteklenen ses formatları: MP3, WMA** ve WAV.
   

  Apple iPod/iPhone
  iPod veya iPhone’unuzu Ford Audio sistem sayesinde her zaman yaptığınız gibi kontrol edebilirsiniz. En iyi ses kalitesi ve optimizasyon için orijinal Apple USB kablonuzu kullanmanızı tavsiye ederiz.
   

  Bluetooth® müzik kaynağı
  Bluetooth® bağlantısı sayesinde müziklerinizi telefonunuzdan kontrol ederek kablosuz bir biçimde oynatabilirsiniz.
   

  Seçilen müzik kaynağı nasıl aktive edilir?
  Seçtiğiniz müzik kaynağını Ford Audio sisteme bağlamalısınız. Seçtiğiniz müzik kaynağını (USB, iPod ya da Bluetooth®) ekranda görene kadar ‘AUX’ tuşuna dokunun ya da sesli komutları kullanarak daha önce bağlamış olduğunuz cihazı oynatmaya başlayın.
   

  İpucu:
  USB girişini mobil cihazınızı şarj etmek için de kullanabilirsiniz.
   

  * Mobil müzik fonksiyonları sadece ‘USB/iPod’ ekipmanının bulunduğu paketlerde geçerlidir. Bu paketlerden birine sahip olmanız halinde USB girişiniz aracınızın modeline bağlı olarak torpido gözünde, orta konsolda veya kolçak kısmında yer alabilir.
  ** DRM korumalı WMA dosyaları oynatılamaz.

 • Sesli Kontrol

  Telefonunuzu ve müziğinizi sesinizle kontrol edin!

  Sesli komutlar sayesinde hem Ford Audio sisteminizi hem de cep telefonunuzu kontrol edebilirsiniz. Bir dizi basit sesli komutlar sayesinde birçok fonksiyonu kullanabilirsiniz.

  Aracınızın içerisindeyken vereceğiniz sesli komutlarınızı duyabilen mikrofonu aktive edebilmeniz için direksiyondaki ‘Sesli Kontrol’ butonuna basmanız yeterli olacaktır. Örneğin, aracınızın ortam ısısı ayarlarını kontrol edebilmeniz için “Klima” demeniz yeterli. CD çalarınız için, “CD” deyin.

  Birçok Bluetooth® özellikli cep telefonu aracınızla uyumludur. Böylece ‘Numarayı çevir’ gibi komutları kullanabilirsiniz.

  Eğer sistemin kullanımıyla ilgili herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa, “Yardım” demeniz yeterli.

Önemli Bilgi

 • Web sitesinde kullanılan görseller ile ülkede satılan araçlar ve araçların donanım özellikleri farklılıklar gösterebilir.

 • Satılan araçlardaki mevcut donanım hakkında en güncel bilgi Ford bayilerinden alınabilir.

 • Web sitesi kullanım şartları ile ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Tarayıcınız desteklenmiyor

Farklı bir tarayıcı indirmek için aşağıdaki görsellerden birine tıklayınız.