DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASI / WRC

Her Yarış Bir Efsane.

Fabrika takımının eski takım sürücüsü Malcom Wilson tarafından kurulan M-Sport, Ford’un 1997’deki Dünya Ralli Şampiyonası programının startını verdi.
 
Colin McRae, Carlos Sainz ve Marcus Gönholm gibi eski dünya şampiyonlarının kazandırdığı sayısız zaferler, 2006 ve 2007 yılında Focus RS World Rally Car’ın kazandırdığı üreticiler şampiyonluğu ile taçlandı. 2011 yılında, Jari-Matti Latvala ve Mikko Hirvonen’in Fiesta’dan Focus’a geçmesi başarıların son sürat devam etmesini sağladı. Ancak 2012 yılında Ford, Dünya Ralli Şampiyonasından çekilme kararı aldı.

Sebastien Ogier’in takıma katılmasının ardından, yeni nesil Fiesta ile hem sürücüler hem de üreticiler kategorilerinde dünya şampiyonluğu kazanıldı. 2018 yılında ise Ford, M-Sport’a daha büyük bir güçle döndü. 2019 yılına gelindiğinde ise takımı şampiyonluklara ulaştıran Ogier takımdan ayrılırken, bayrağı Teemu Suninen ve Elfyn Evans’a devrediyor.

YARIŞ TAKVİMİ

Evans, WRC Dünya Ralli Şampiyonası’na Galler Rallisi ile geri dönüyor!

Evans, WRC Dünya Ralli Şampiyonası’na Galler Rallisi ile geri dönüyor!

M-Sport Ford Dünya Ralli Takımı’ndan Elfyn Evans ve Scott Martin ikilisi Ekim ayında yapılacak sezonun 12nci yarışı olan Galler Rallisi ile Dünya Şampiyonası’na geri dönmeye hazırlanıyor.

Evans’ın Estonya rallisinde yaşadığı sakatlık sebebiyle Ağustos ayında yapılan WRC Neste Finlandiya ve ADAC Almanya rallilerini kaçıran ekip 12-15 Eylül tarihlerinde Marmaris’te yapılacak olan WRC Rally Turkey’de de mücade edemeyecek.

Tamamen iyileşmek için uzmanlarla yakın işbirliği içinde çalışan Galli pilotun rehabilitasyon süreci olumlu ilerlemekle beraber belirlenen tarihte yarışa dönmek için çok yakında tamamen iyileşmiş olacak. 

2019 sezonunun 11nci yarışı olan WRC Rally Turkey’de M-Sport Ford Dünya Ralli Takımını WRC kategorisinde Teemu Suninen ve Pontus Tidemand ikilisi, WRC 2 Pro’da ise Gus Greensmith - Craig Parry temsil edecek.

Hızlı ama Şanssız

M-Sport Ford Dünya Ralli Takımı (WRC) ADAC Almanya rallisinde ödüllü EcoBoost motora sahip güçlü Ford Fiesta WRC ile istediği süratı yakaladı ancak yeterli şansa sahip değildi. Teemu Suninen parkurda podyum için yeterli hıza sahipken ilk etapta talihsiz bir teknik problemle karşılaştı.
 
Sorun, cuma sabahı ilk etapta yaşanan sorunlu bir kabloydu ve en iyi sonuca gidebilecek mücadele şansı genç Finli pilot için kaçmıştı. Bir sonraki gün mücadeleye yeniden başlayan Finli pilot ve co-pilotu Jarmo Lehtinen nasıl bir problemle karşılaşmış olduklarını göstermeye karar verdiler.
 
Teemu Suninen yarışın devamında belki de podyuma gidecek yolda yaşadığı bu şanssız durumun ilk etaptaki problemden kaynaklandığını gösteren üst seviye bir performans gösterdi. Son güne kadar yarıştaki güçlü performansına devam ederek ikinci en hızlı etap zamanlamasını yaparak zorlu ralliyi tamamladı.
 
Takımın diğer ekibi Gus Greensmith ve Elliot Edmondson ikilisi ilk kez asfaltta denedikleri Fiesta R5 ile yarış boyunca her kilometrede kendilerini daha da gelişerek güçlü bir sürüş sergilediler ve gelecek için ümit verdiler.

Hızlı ama Şanssız
Tümüyle Yenilenmiş Fiesta R1 Tüm Yarışları Domine Etmeye Geldi.

Tümüyle Yenilenmiş Fiesta R1 Tüm Yarışları Domine Etmeye Geldi.

Ford Fiesta ST-Line yol modelini baz alan Fiesta R1, motor sporları teknolojisini kendi kategorisinde Avrupa’nın en çok satan otomobili ile buluşturuyor.
 
Merdivenin ilk basamağındaki yeni Ford Fiesta R1, ralli alanında bir kariyere atılmayı hedefleyenler için mükemmel başlangıç modeli.
 
Turbo şarjlı 999cc Ford EcoBoost motor; 5.750 RPM devirde 150 HP güç ve 5.000 devirde 200 Nm tork üretiyor.

Suninen'den Kariyer Rekoru!

M-Sport Ford Dünya Ralli Takımı pilotları Teemu Suninen ve Jarmo Lehtinen, 14 -16 Haziran tarihlerinde İtalya’da gerçekleştirilen WRC Rally Italia Sardegna yarışında, EcoBoost destekli Ford Fiesta aracıyla, yarış genelinde ikinci sırayı aldılar. Yarışın genç Fin pilotu ise kariyer rekoru kırarak, hayatında bir ilki gerçekleştirdi.

Suninen'den Kariyer Rekoru!

Daha fazla performans için

Hemen Tıkla!

Önemli Bilgi

  • Web sitesinde kullanılan görseller ile ülkede satılan araçlar ve araçların donanım özellikleri farklılıklar gösterebilir.

  • Satılan araçlardaki mevcut donanım hakkında en güncel bilgi yetkili satıcılarımızdan alınabilir.

  • Web sitesi kullanım şartları ile ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.