Yapay Zeka ile Araç Teknolojisini Buluşturan Otonom Sürüş Teknolojisi

Otonom yani sürücüsüz araçlar, yolcuları ve eşyaları bir yerden bir yere taşıma şeklimizi önemli ölçüde değiştirecek. Bizim de geleceğin teknolojilerini bugünden yaşatma çalışmalarımızın en önemli maddelerinden birini otonom araç teknolojisi oluşturuyor.

Bunu hayata geçirmek için otonom sürüş teknolojisi ve robotik yazılım konusunda sektörün liderlerinden olan Argo AI şirketiyle iş birliği yapıyoruz. Araç entegrasyonu ve üretimi konusundaki uzmanlığımızı Argo AI’ın teknolojisiyle birleştirip geleceğin heyecanlandıran teknolojilerini sizlere bugünden sunma çalışmalarımız sürüyor.

Geleceğin sürüş deneyimi

Geleceğin sürüş deneyimi

Geleceğin sürüş teknolojileri arasında en dikkat çekicilerden biri olan otonom araçların temeli araçta sürücü olmamasına dayanıyor. Otonom araçlar yazılım donanımları sebebiyle rotası üzerindeki trafik ve yol durumunu sürücüye ihtiyaç duymadan tespit edip buna göre hareket edebiliyor.

Araçtaki otomatik pilot, kamerayı ve insan kulağının algılayamayacağı ses dalgalarını temel alan sensörleri kullanarak, karşılaştığı canlı ve cansız tüm nesneleri algılayabiliyor.

Otonom araçlarda güvenlik birincil önceliğimiz

Hayalinizdeki Ford modeliyle ilgili gerekli bilgileri aldıktan ABD Ulaştırma Bakanlığı’na göre otonom araçlar trafik kazalarının sayısını önemli ölçüde azaltacak. Teknolojilerimizle otonom sürüşü birleştirdiğimizde çok daha güvenli yollar oluşmasına ciddi katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.

Araçlarımızı tasarlarken, test ederken ve üretirken, güvenlik her zaman birincil önceliğimizdir. Şirket tarihimiz boyunca geliştirdiğimiz güvenlik teknolojilerinin modellerimizdeki en önemli özellik olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Mevcut modellerimizden Kuga’da yer alan acil durum fren desteği, acil durum manevra desteği, EBA, çarpışma önleme yardımcısı ile Puma’da yer alan yaya algılama özellikli çarpışma önleme yardımcısı gibi otonom ve yarı otonom teknolojiler bu özelliklerden bazıları.

Geliştirdiğimiz güvenlik teknolojilerinin üzerine yeni eklemeler yaparak otonom araçları güvenli hale getiriyoruz. Ayrıca her testimizde; çeşitli yol koşullarında, sıcak veya soğuk havada, her gün güvenli şekilde sürücüsüz araçlarda seyahat edilmesini sağlamaya özen gösteriyoruz.

Otonom araçlarda güvenlik birincil önceliğimiz
Sadece rotayı belirleyin

Sadece rotayı belirleyin

Otonom araçlar daha esnek, kontrollü ve değişiklik özgürlüğünün olduğu bir sürüş deneyimi sunar. Teknolojimiz ilk etapta şehir içi sürüşe odaklanarak konforunuzu tamamlayacak ve daha güvenli bir deneyim yaşamanızı sağlayacak. Şehir içi karmaşasından ve bunun yarattığı yorgunluktan kurtularak daha konforlu yolculuklar yapabileceksiniz.

ADS sürüş donanımı

Otonom sürüş teknolojisine sahip her araç otonom sürüş sistemini (ADS) oluşturan donanımlara sahiptir. Bu sistem; nesneleri algılama, izleme, diğer araçların nasıl davranacağını tahmin etme ve sizinle birlikte rota oluşturma gibi aracın kendi kendisini sürmesini sağlayan hareket planlamasından sorumludur.

Günümüzdeki Ford araçlarda da hayatınızı kolaylaştıran otonom ve yarı otonom özellikler mevcut.  Kuga ve Puma’da yer alan şerit takip sistemi, adaptif hız kontrol sistemi gibi teknolojiler bunlardan bazıları.

ADS sürüş donanımı
Ford otonom teknolojisindeki gelişmeler

Ford otonom teknolojisindeki gelişmeler

Ford’un dünya genelinde otonom teknolojisiyle alakalı attığı adımları ve otonom araçlarındaki gelişmeleri takip edin.

Önemli Bilgi

  • Web sitesinde kullanılan görseller ile ülkede satılan araçlar ve araçların donanım özellikleri farklılıklar gösterebilir.

  • Satılan araçlardaki mevcut donanım hakkında en güncel bilgi Ford bayilerinden alınabilir.

  • Web sitesi kullanım şartları ile ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Tarayıcınız desteklenmiyor

Farklı bir tarayıcı indirmek için aşağıdaki görsellerden birine tıklayınız.