DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASI / WRC

Her Yarış Bir Efsane.

Fabrika takımının eski takım sürücüsü Malcom Wilson tarafından kurulan M-Sport, Ford’un 1997’deki Dünya Ralli Şampiyonası programının startını verdi.
 
Colin McRae, Carlos Sainz ve Marcus Gönholm gibi eski dünya şampiyonlarının kazandırdığı sayısız zaferler, 2006 ve 2007 yılında Focus RS World Rally Car’ın kazandırdığı üreticiler şampiyonluğu ile taçlandı. 2011 yılında, Jari-Matti Latvala ve Mikko Hirvonen’in Fiesta’dan Focus’a geçmesi başarıların son sürat devam etmesini sağladı. Ancak 2012 yılında Ford, Dünya Ralli Şampiyonasından çekilme kararı aldı.

Sebastien Ogier’in takıma katılmasının ardından, yeni nesil Fiesta ile hem sürücüler hem de üreticiler kategorilerinde dünya şampiyonluğu kazanıldı. 2018 yılında ise Ford, M-Sport’a daha büyük bir güçle döndü. 2019 yılına gelindiğinde ise takımı şampiyonluklara ulaştıran Ogier takımdan ayrılırken, bayrağı Teemu Suninen ve Elfyn Evans’a devrediyor.

2020 YARIŞ TAKVİMİ

Yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle takvim güncellenecektir.

2020 için Genç ve Hırslı Bir Takım

2020 için Genç ve Hırslı Bir Takım

M-Sport Ford WRC ekibinin yeni pilotu Esapekka Lappi,  Teemu Suninen ve Gus Greensmith ile birlikte 2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası için direksiyona geçecek. EcoBoost motorlu Ford Fiesta WRC araçların direksiyonuna yaş ortalaması 25 olan üç pilot geçerken takım da yine genç ve azimli bir ekip tarafından yönetilecek. Mühendislerin yaş ortalaması 30 ve Takım Direktörü Richard Millener da sadece 35 yaşında!

Lappi, başarıları kanıtlanmış bir ralli şampiyonu olarak yanında vatandaşı Ko-pilot Janne Ferm ile takıma liderlik edecek. En son 2012 yılında Fiesta ile yarışan Finliler, Ford Fiesta S2000'in direksiyonunda fırtına gibi eserek Finlandiya Şampiyonası’nı kazanmışlardı. Popüler ikili, sekiz yıl sonra dünya sahnesinde yeniden Ford Fiesta WRC ile en iyi sonuçlar için yarışıyor olacak. Teemu Suninen ve Jarmo Lehtinen ikilisi işbirliklerini sürdürürken genç Finli pilot bu spor dalının en üst seviyesinde yarışacak. İstikrarlı bir şekilde gelişimini sürdüren Suninen, dünya ralli şampiyonasında ilk kez 2017 yılında yarıştı, 2018'de ilk defa podyuma çıktı ve 2019'da ilk ralli liderliğini gördü. Dolayısıyla, takım olarak Suninen’in 2020'de neler yapabileceğini görmeyi merakla bekliyoruz.
Üçüncü Ford Fiesta WRC’nin direksiyonuna geçecek olan yetenekli İngilizler Gus Greensmith ve Elliott Edmondson, dokuz yarışta Finlilere eşlik edecek. İngiliz pilotlarekip Monte Carlo’da açtıktan sonra Meksika, Arjantin, Portekiz, Sardunya, Finlandiya, Türkiye, Almanya ve Galler'deki rallilere katılacak.

Takım Yöneticisi Malcolm Wilson :
“Bu yıl pek çok açıdan köklerimize geri dönüyoruz. Genç bir takım kurduk ve iki Finli ekip yeniden aileye katıldı. Şimdi yeni nesil Uçan Finlilerin nasıl gelişeceğini görmeyi dört gözle bekliyorum.”
“Temel felsefemiz daima genç yetenekleri tanıtmak ve geliştirmek olmuştur. Esapekka, Teemu ve Gus, güçlü sonuçlar elde edebilme kabiliyetine sahip üç yetenekli genç.”
“Takım genç olabilir ama deneyimleri ve azimleriyle çok yol kat edecekler. 2020'de neler başarabileceklerini görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Takım Direktörü Richard Millener şunları söyledi:
“2020 takımımız yüksek potansiyele sahip. Amacımız da en iyi sonuçlar için yarışmaya devam etmek. Nihai hedef ralli şampiyonluğunu kazanmak ve bunu başarma şansına sahip olduğumuzu düşünüyorum. Herkes görevini yapmaya kararlı. Başlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Daha fazla performans için

Hemen Tıkla!

Önemli Bilgi

  • Web sitesinde kullanılan görseller ile ülkede satılan araçlar ve araçların donanım özellikleri farklılıklar gösterebilir.

  • Satılan araçlardaki mevcut donanım hakkında en güncel bilgi Ford bayilerinden alınabilir.

  • Web sitesi kullanım şartları ile ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Tarayıcınız desteklenmiyor

Farklı bir tarayıcı indirmek için aşağıdaki görsellerden birine tıklayınız.