Yakıt Tüketimi
          

Yakıt ekonomisi ve CO² emisyonları

                         


Yakıt verimliliği, bir araçta kat edilen mesafe ve tüketilen yakıt miktarı arasındaki ilişkidir. Gelişmiş motor ve şanzıman teknolojisi, aerodinamik ve ağırlık azaltıcı eylemler yakıt tüketimi ile CO² emisyonlarını azaltmaya yardımcı olurken yeterli güç ve performans düzeyleri sunar.
 


Motor ailemiz, yakıt tasarrufunu geliştirerek emisyonları azaltan yenilikçi turbo şarj ve Otomatik Start-Stop özellikleriyle çeşitli ödüller kazanan Ford EcoBoost benzinli motoru içermektedir. İster benzinli ister dizel olsun, tüm motorlarımız en güncel Avrupa çevre mevzuatına uygundur.

                       

CO² emisyonları ile yakıt tüketimi arasındaki bağlantı

Benzin veya dizel motorlu araçlar, egzozlarından CO² ve diğer maddeleri salgılar.

Bir aracın salgıladığı CO² tükettiği yakıt ile doğrudan bağlantılıdır – aracın yakıt tüketimi ne kadar yüksekse, salgıladığı CO² miktarı da o kadar yüksektir.

Ancak belirli bir üreticinin motorundan herkes aynı yakıt verimliliğini elde edemez. Motorun tasarımı, aracın büyüklüğü ve ağırlığı, sürüş tarzı ve yol koşulları yakıt tüketimini etkileyen değişkenlerdir.

Yakıt Tüketimi
          

Resmi yakıt tüketim testi prosedürü değişiyor​

                         

Eylül 2017'de Avrupa için “Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü” (WLTP) adı verilen yeni bir resmi yakıt tüketim test prosedürü yürürlüğe girdi. Yeni test gerçek dünya sürüş davranışını yansıtacak şekilde geliştirilerek eski NEDC test çevriminin yerini aldı. Bu, yayınlanan yakıt tasarrufu değerlerinin yolda deneyimlediklerinize daha yakın olacağı anlamına geliyor.


 

Yeni test prosedürü şunları içeriyor:


•Daha gerçekçi sürüş davranışı (daha hızlı ve dinamik, daha geniş sıcaklık aralığı)
•Daha yüksek ortalama ve azami hızlar
•Daha geniş bir sürüş senaryosu yelpazesi
•Opsiyonel donanım ve yük kapasitesi, farklı motorlar, şanzımanlar ve jant boyları
•Araca özel CO² değeri
 

Yayınlanan yeni rakamları gördüğünüzde aracınızın yakıt performansının kötüye gittiğini düşünebilirsiniz fakat durum öyle değil. Yayınlanan rakamlar elde ettiğiniz yakıt tasarrufunu daha doğru yansıtmayı hedeflemekle birlikte bu yine de bir laboratuvar testidir ve trafik koşullarını, hava durumunu, araç yüklerini veya sürüş tarzlarını hesaba katmaz.

                       

Eylül 2017'de Avrupa için “Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü” (WLTP) adı verilen yeni bir resmi yakıt tüketim test prosedürü yürürlüğe girdi. 

Yeni test, gerçek dünya sürüş davranışını yansıtacak şekilde geliştirilerek eski NEDC test çevriminin yerini aldı.

Bu, yayınlanan yakıt tasarrufu değerlerinin yolda deneyimlediklerinize daha yakın olacağı anlamına geliyor.

          

Yakıt harcamanızı azaltabilecek 6 sürüş önerisi

                         

Bu teknikler önemli oranda yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir.

                       

Aracınızın bakımını yaptırın ve yağ seviyesini düzenli aralıklarla kontrol edin. Bakımı düzgün yapılan araçlar daha verimli çalışır.

Lastik basıncını her ay kontrol ederek ayarlayın. Düşük basınçlı lastikler yakıt tüketimini %4'e kadar artırabilir.

Aracın ağırlığı yakıt verimliliğinde önemli bir etmendir. Bagajda veya kabinde gerekli olmayan eşyaları taşımaktan kaçınarak hafif seyahat edin.

Boş tavan raylarını çıkartın ve rüzgar direncini azaltmak için pencereleri kapalı tutun. Bunu yapmak rüzgar direncini azaltarak yakıt tasarrufu sağlar.

Sakin araç kullanın, mümkün olduğunca ileri doğru bakın. Ani hızlanma ve fren yakıt tüketimini artırır.

Hızlanırken mümkün olan en erken anda üst vitese geçin. Ford modelleri, optimum vites seçimi için vites değiştirme göstergelerine sahiptir.