Ford Home
Ford’un yeni yüksek performanslı 1.0 lt EcoBoost motoru dunyanın en iyi motoru seçildi
Ford'un en yeni motoru 1.0 litrelik EcoBoost  2012 ve 2013 yıllarında "Yılın Motoru" ödülünün sahibi oldu.
 
Ford’un en düşük hacimli benzinli motoru olan 1.0 litre EcoBoost , aynı zamanda "En İyi Yeni Motor" ve "1.0 Litrenin Altındaki En İyi Motor" ödüllerine de layık görüldü.
Motor ve Şanzıman Seçenekleri
Güçlü, yakıtı verimli kullanan ve çevreci motor seçenekleri yanında gelişmiş şanzıman seçenekleri ile donatılan Ford Focus, size her zaman en üstün sürüş keyfini sunuyor.
Duratorq TDCi dizel, son teknoloji 1.6 litre EcoBoost turbo benzinli ve her zaman övgüyle söz edilen Duratec benzinli Ford motorlarının yeni nesil modelleri arasından seçim yapabilirsiniz
EcoBoost Motor
Ford’un yeni nesil benzinli EcoBoost motorları düşük hacimden yüksek performans ve yakıt ekonomisi sağlıyor. Direkt enjeksiyonlu, çift kam mili zamanlamasnı ve turbo şarj sistemine sahip EcoBoost motorlar alt devirlerde yakaldıkları yüksek torku motorun tüm devir aralıklarına yayarak daha fazla çekiş gücü, performans ve sürüş keyfi sağlıyor. 1.6litre 180PS gücündeki versiyonu 240NM torq sağlarken daha az yakıt tüketimi ve daha düşük CO2 emisyonuna sahip.

2012 Yılın En iyi motoru ödülüne sahip 1.0litre EcoBoost ise bir A4 kağıdının üzerine sığacak kadar küçük. Ford’un en küçük hacimli benzinli motoru olan 1.0lt EcoBoost sahip olduğu yüksek performans ve yüksek çekiş gücü ile daha büyük hacimli motorların sürüş keyfi, performans ve çekiş gücüne sahip. 3silindirli 1.0lt EcoBoost dizel motorun yüksek tork ve yakıt ekonomisini benzinli motorun ataklığı ve konforu ile birleştiriyor
TDCi Motor
Ford Focus’ta sunulan 1.6 litre Duratorq TDCi dizel motor, daha fazla performans, yakıt tasarrufu ve hassasiyet elde edilmesi amacıyla yenilenmiştir. Focus TDCi'nin bu özelliği sayesinde, sürüş yeteneği önemli ölçüde geliştirilmiş, daha uyumlu ve düşük devirlerde bile çok daha fazla performans sağlanmıştır. 95 PS ve 115 PS olmak üzere iki farklı güç ile sunulan 1.6 litre Duratorq TDCi motorlar, ani hızlanma gereken durumlarda artırılmış güç sağlıyor. Focus TDCi motorlar ile daha fazla güç, daha fazla tork gücü ve daha fazla yakıt tasarrufunun yanı sıra daha düşük karbondioksit emisyonu elde ediliyor.
Duratec Ti-VCT Benzinli Motor
Ford Focus’ta Ford'un performans üstünlüğü iyi bilinen, 1.6 litre Duratec Ti-VCT benzinli motoru 125PS güç seçeneği ile sunuluyor. Son derece hassas ve ekonomik alüminyum 16 valf Ti-VCT motor daha fazla optimize edilerek, daha az yakıt tüketimi ve daha üstün performans sağlayacak şekilde geliştirilmiştir.
Ford Powershift Otomatik Şanzıman
Ford Powershift Otomatik Şanzıman, manuel şanzımanın dinamikliğini ve sportifliğini otomatik şanzımanın konforu ile birleştiriyor. 6 ileri vitesli otomatik şanzımanda yer alan çift kavrama sistemi sayesinde ikinci kavrama kolu bir sonraki vites dişlisini geçiş için önceden hazırlayarak pürüzsüz ve çabuk vites geçişi sağlar. Klasik otomatik şanzımanlara gore daha yumuşak ve kesintisiz vites geçişleri sayesinde maksimum sürüş ve daha fazla yakıt tasarrufunun keyfini yaşayacaksınız.
Yeni, 6 İleri Vitesli Ford Durashift Manuel Şanzıman
1.6 litre EcoBoost benzinli ve 1.6 litre Duratorq TDCi dizel motorlarla sunulan Ford Focus’ta, altı ileri vitesli yepyeni bir manuel şanzıman sistemi bulunuyor. Yeni Durashift şanzıman, sağladığı güç düzeyine göre olağanüstü hafif ve güçlü tasarımıyla, mevcut beş ileri vitesli şanzımanın yerini alıyor. Yeni şanzıman daha fazla güç ve tork sağlarken yeni yağ akış sistemi sayesinde de yakıt tükemini düşürüyor.
Focus'un takdir edilen sürüş deneyimi daha da geliştirildi. Kapsamlı geliştirme ve yoğun mühendislik çalışmalarının sonucunda, dönüşlerde ya da fren yapıldığında, daha fazla yol hâkimiyeti, daha fazla kontrol ve son derece hassas bir yol tutuş gücü elde edildi. İşte birkaç neden:
Tam Bağımsız Arka Süspansiyon
Ford Focus'un herkesçe kabul edilen üstün yol tutuş yeteneğinin arkasında yatan özellik, kontrol kollu tam bağımsız arka süspansiyonudur. Yeniden ayarlanan çok bağlantılı süspansiyon yapısı sayesinde, aracın yolu daha iyi kavraması ve daha sessiz bir sürüş keyfi sağlanır. Dengeli ve üstün yol tutuşu ile her sürücüde alışkanlık yaratacak bir özellik.
Dinamik Tork Kontrolü
Dinamik Tork Kontrolü, araç virajı alırken motor torkunun ön tekerlekler arasında dağılımını sürekli olarak dengeliyor ve daha iyi yol tutuşu sağlayarak, virajlarda önden dışarı kayma eğilimini azaltıyor.
Sistem, otomobilin Elektronik Denge Programı (ESP) modülünü kullanarak çalışıyor ve aracı saniyede 100 kez sıklıkta izliyor. Otomobil virajdan çıkışta hızlanırken, sistem, ön iç tekerleğin ne zaman patinaj yapmaya başladığını algılıyor ve o tekerleğe hissedilmeyecek miktarda fren uyguluyor. Bu da tekerleğin patinaj yapmasını önlüyor ve motor torkunu daha fazla yol tutuşuna sahip dıştaki tekerleğe aktarıyor. Böylece çekişi ve direksiyon kontrolünü koruyor.
Geliştirilmiş motorlarının yanı sıra Focus modellerinde, aracın daha tasarruflu çalışmasını sağlayan bir dizi akıllı özellik ve yenilikçi teknoloji bulunuyor.
Otomatik Start-Stop Sistemi
Otomatik Start-Stop sistemi, aracınız, trafik ışıklarında ya da trafikte beklerken hareketsiz kaldığında, motoru otomatik olarak kapatır. Harekete hazır olduğunuzda sistem sizi bekletmeden motoru yeniden çalıştırır. Aracınızı ağırlıklı olarak şehir trafiğinde kullanıyorsanız ideal bir özellik.
EcoBoost motorlarda standart bir özellik olarak sunulan bu sistem, (şehir içi trafikte) yakıt tüketiminde %10'a kadar tasarruf sağlayabilmektedir. Böylesine bir tasarruf gücü, kuşkusuz üzerinde durulmaya değer bir
                                     unsurdur.
Ford Akıllı Şarj Sistemi
Aracın şarj dinamosunu akıllı özelliklerle denetleyen Akıllı Şarj Sistemi, aküyü en fazla tasarrufu sağlayan aşamada şarj eder. Örneğin, fren gücünü elektrik enerjisine dönüştürerek, aracınız seyir halindeyken akünün dolmasına yardımcı olur.
Aktif Ön Izgara
Aktif Ön Izgara Sistemi sayesinde, aracınız düşük hızlarda seyrederken motorun soğutulması amacıyla havalandırma açık kalır, yüksek hızlara çıktığında otomatik olarak kapanır. Böylece aracınızın aerodinamik direncinin daima optimum seviyede kalması sağlanırken aracın yakıt tüketimi azalıyor ve motor, verimli çalışma sıcaklığına çok daha çabuk ulaşıyor
Vites Artırma İkazı
Araç gösterge panelinde yer alan vites gösterge lambası, yakıtı daha tasarruflu kullanmak için ne zaman vites değiştirmeniz gerektiğini bildirir. Basit olduğu kadar etkili bir özellik!
Ford EcoMode Sürücü Bilgilendirme Sistemi
EcoMode Sürücü Bilgilendirme Sistemi’yle aracınız, gösterge panelinde size ekonomik sürüş tavsiyelerinde bulunuyor. Optimum yakıt tüketiminin elde edilmesi için araç hızı, motor devri, torku ve sıcaklığı ile birlikte gaz pedalı, debriyaj pedalı ve vites konumu gibi parametreler sürekli gözlemleniyor. Sistem, bu değerler doğrultusunda sürüş performansını skorlandırarak sürücüye daha ekonomik sürüş için tavsiyeler veriyor.
 
AddThis
EcoBoost: 1.6 TDCi ve düşük yakıt tüketimi! icon Ford Focus 4 Kapı Ön Görünüm icon Ford Focus icon Ford Focus SW icon